MÓDA

Ako vypnúť

Áno, som „stresmen“. Najmä keď ma čaká niečo dôležité alebo som za niečo zodpovedná. Neviem ako vypnúť. Neustále nato myslím. To isté sa deje, keď riešim nejaký problém. Či už medziľudský alebo pracovný. Kým to nemám vyriešené, neviem fungovať. Občas si svoju hlavu zaťažujem natoľko, že sa z toho iba zbytočne stresujem. To má dopad na žalúdok, bolesti chrbta či ženské problémy. Popasovať sa s tým je celkom problém. Preto som sa rozhodla napísať vám moje osvedčené tipy, ktoré mi pomáhajú zdolávať tieto stresové situácie.

Čo pomáha mne:

  1. Dlhé prechádzky. Najlepšie s kamoškou, partnerom, psíkom alebo len dobrou hudbou v ušiach. Veľmi ma ukľudňuje voda, preto sa rada prechádzam okolo jazier, popri Dunaji, v prípade dovolenky po pobreží.
  2. Dýchanie. Keď ma niekto vytočí, tak potrebujem chvíľu na predýchanie. Viem byť totiž veľmi impulzívna a to môže narobiť škody. Preto sa radšej ukľudním v inej miestnosti a predýcham celú situáciu. Veľmi mi pomáhajú dychové cvičenia, ktorých nájdete kopec aj na internete. Ide o to, aby ste dýchali z hlboka a bránica sa poriadne otvorila. Občas to robím aj v prípade, keď nemôžem zaspať. Naozaj to pomáha.
  3. Obdarovať sa. Teraz nemám namysli kúpu tony čokolády a prežieračku, ale obdarovať sa niečím malým. Niečím čo nám vyčaruje úsmev. U niekoho to je nový pár topánok, u niekoho chutný koláčik v kaviarni a u niekoho trebárs dobrá kniha.
  4. Manuálna práca. U mňa teda funguje triedenie šatníka či kuchynských skriniek. Alebo žehlenie. Vtedy úplne vypnem a nemyslím na blbosti, ktoré ma zbytočne stresujú.
  5. Teamup. Skvelá adrenalínová skúsenosť v interiéri, kde nemáte šancu myslieť na nič iné. Spoločne so svojím tímom musíte zdolať niekoľko náročných prekážok a súťaživosť sa objaví hneď na začiatku. Nedávno som túto skúsenosť mala a bolo to MEGA!

A prečo som vám chcela dať pár tipov. Stres naozaj dokáže urobiť veľa zla, ale to už určite dobre viete. No občas si ľudia neuvedomujú aké to môže mať následky. Sme mladí a preto si veľakrát myslíme, že dokážeme divy. Že môžeme makať každý deň do noci, spať 4 hodinky, nepravidelne jesť, o pohybe ani nehovorím a potom sa čudujeme, keď nám lekár stanoví rozličné diagnózy. Vyhovárame sa na jedlo, hľadáme iné dôvody akými sú napríklad intolerancie a pod. a pri tom zabúdame na potreby nášho tela, ktoré jednoducho relax a pokoj potrebuje. Spomaľme a myslime nato, že telo máme iba jedno, tak ako aj život. Majte krásny víkend.

Fotil: Tomás Figura

Čo mám na sebe: Sukňa a top-Zoot, topánky-Topankovo.sk, Náušky-Barb