MÓDA

Módna revolúcia

Módna revolúcia. O tom, čo znamená čítam tento týždeň skoro na všetkých blogoch. Teší ma, že je o to taký veľký záujem a že to blogerom nie je jedno! No ruku na srdce, recyklujeme odevy po celý rok? Ja sa musím priznať, že som sa tejto téme začala venovať iba pár rokov dozadu. Je pravda, že som svoje veci nikdy len tak nevyhodila. Vždy išli do rúk niekoho, kto ich potreboval viac. Ale či sa aj to pokladá za recykláciu je ťažko povedať, pretože to, kde tie veci skončili sa už nedozviem. V každom prípade som sa pár mesiacov dozadu rozhodla touto témou upútať i vás a to trošku iným spôsobom.

Do svojich blogových postov som začala komponovať diela slovenských dizajnérov, ktorí túto osvetu šíria každý deň. Príkladom je aj mladá dizajnérka Vivien Mihalish či šikovná žena, ktorá vystupuje pod značkou Bartinki. Jej ateliér priam kričí módnou revolúciou! Niektoré kúsky dokonca vyrába aj z kobercov. Áno čítate správne. Z KOBERCOV! Keď som začala propagovať slovenských dizajnérov, dostávala som otázky typu, ako si môže bežný človek dovoliť kupovať len u dizajnérov. A áno, rozumiem tomu dotazu, pretože ručná práca je ohodnotená vyššou sumou ako tá strojová. No stačí keď do svojich outfitov zakomponujete čo i len jeden kúsok z domácej tvorby a už tak prispievate k podpore tzv.slow fashion.  Viem, že nie každý si to môže dovoliť a preto je niekoľko možnosti ako sa s touto revolúciou popasovať.

 

1. Skúste si svoje staré oblečenie prešiť alebo inak prerobiť. Nedávno som si kúpila šaty zo sekáča za 30 CZK. Odstránila som ich vypchávky, došila perličky a vyzerali ako nový kúsok.

2. Ak nie ste zruční, existujú miesta, kde z vášho starého oblečenia vytvoria nové. Napríklad sekáč s názvom NOSENE. Pred týždňom som tam odniesla tašku plnú použiteľných vecí. Už teraz som zvedavá, čo z nich vytvoria.

3. Netreba nakupovať často. Stačí mať v skrini kúsky, ktoré sa dajú kombinovať na niekoľko spôsobov.

4. Ak máte potrebu nákupu, siahnite po sekáčoch, bazároch a podobne. Napríklad blogerský bazár, ktorý organizuje Zuzka Sabo je výbornou voľbou. Kúsky sú skoro nenosené a nepoužívané.

5. Recyklujte. Ja mám ešte kopec kúskov po mamke, ktoré nikdy nevyhodím. Sú krásne a dýchajú históriou.

Čo mám na sebe: sukňa a mašľa od Vivien Mihalish, blúza-Orsay, topánky-Topánkovo.sk, koženková bunda a kabelka-FandF

Fotil: Tomáš Figura