MÓDA

Nie je bloger ako bloger

Na Slovensku sa v poslednej dobe roztrhlo vrece s blogermi. Je skvelé, že sa mladí ľudia zaujímajú o rozličné témy, ale mali by si najprv naštudovať, čo to slovo znamená. Bloger nie je človek, ktorý postuje krásne fotky na Instagram alebo Facebook. Bloger nie je človek, ktorý má veľa lajkov pod fotkou či kopec „fejkových“sledovateľov. Bloger je človek, ktorý niečo hlása, ktorý sa angažuje do tém, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté, ten ktorý inšpiruje a motivuje. Realita na Slovensku je v niektorých prípadoch trošku iná.

Nedávno som dostala na klientskom instagramovom účte správu od slečny, ktorá sa mi predstavila ako „beauty blogerka“. Keďže sa náš produkt zaoberá krásou, neváhala som a čítala ďalej. Prvá informácia, ktorú mi zdelila boli jej čísla. Niečo vyše 16 tisíc sledovateľov na IG. Vravím si, slušné, len mi nešlo do hlavy, že ju ešte nepoznám. Následne mi ozrejmila podmienky našej spolupráce. Áno čítate dobre, ona ich ozrejmila mne ako klientovi. My jej máme poslať produkt a ona ho odpromuje. Mám rada sebavedomých ľudí, ale zdravo sebavedomých…A tak mi to nedalo. Išla som na jej profil a začala pozerať jednotlivé príspevky, pretože interakcia na jednotlivých príspevkoch je pre mňa oveľa dôležitejšia ako finálne číslo sledovateľov. Každý z jej príspevkov mal v priemere 150 lajkov. Nerozumela som tomu pri jej počte sledovateľov. Keď som si to porovnala s vlastnými postami, z ktorých má každý v priemere 100 lajkov a mám iba 2000 sledovateľov, začala som skúmať prečo. Odpoveď je však veľmi jednoduchá, sledovatelia nie sú reálni. Od začiatku mi to bolo jasné, ale nechcela som nikomu krivdiť. Druhá vec je, že jednotlivými príspevkami nič ľuďom neodovzdávala. Bola to typická kozmetická inzercia. Takú si však klient veľmi jednoducho zaplatí, ale pre reálnu kúpnu silu, nie arabské účty.

Na Slovensku máme naozaj krásne instagramové profily, ktoré si budujú feed a naozaj ním niečo inšpiratívne odovzdávajú. Páči sa mi, že niektorí blogeri naozaj nevezmú každú spoluprácu, i keď ako klienta ma to zamrzí, ale na druhej strane im rozumiem a podporujem ich v tom. Vedia čo robia. Vedia čo sa páči ich sledovateľom a tak by to malo byť. Naopak nerozumiem instagramovým účtom, ktoré sa prezentujú trebárs ako módne či beauty, ale nájdete tam reklamu na mäsové pochutiny alebo dezinfekčný prostriedok. Ďalší bod, ktorému nerozumiem sú taktiky typu: follow-unfollow. V dnešnej dobe je už predsa toľko aplikácií či webových stránok, kde si to vie verejnosť úplne jednoducho pozrieť. A naozaj ma zaráža, keď to robia vyhľadávaní  blogeri. Stojí vám to zato? Neviem akí marketéri rozdávajú takéto rady, ale prosím vás, nerobte to! I na psa príde mráz….Zakončím to poslednou skúsenosťou, ktorá sa ma dotkla možno viac osobne. Kto ma pozná vie, že sme nedávno spolu s Dominikou z blogu dezire.eu organizovali event pre blogerov. Bol to pilotný projekt a naozaj sme sa na ňom nadreli. I keď má iste ešte nejaké vylepšenia, veríme, že dosiahol minimálne takú úroveň, že sa naň blogeri opätovne radi vrátia a partneri sa doň opätovne zapoja. Po evente sme dostali kopec skvelých recenzií, i konštruktívnej kritiky, ktorá nás posúva. Čo ma však nemilo prekvapilo, bola účasť nemenovaného blogera, ktorý prišiel, zdržal sa chvíľu, občerstvil sa, vzal si plné tašky darčekov, veľmi decentne odišiel a odvtedy o ňom nebolo ani chýru ani slychu. Ja naozaj nepotrebujem žiadne chválospevy, ale do tohto eventu som vložila naozaj veľa. Nielen práce, ale aj energie a svojho voľného času. Stačilo jednoduché ďakujem. Jeden ďakovný výstup. Nič viac, nič menej. A v prípade, že blogera event nenadchol čakala by som, že mu naša práca stojí aspoň za konštruktívnu kritiku. Prepáčte, že sa vám tu takto vylievam, ale naozaj sa ma to dotklo a pochopila som, že nie je bloger ako bloger a človek ako človek. Občas sa prichytím pri tom, že som asi veľmi naivná a možno aj reálne som, ale som len človek a slovo ĎAKUJEM považujem za základ slovníka, ktorý mi rodičia vštepovali od detstva.

Touto cestou ďakujem tým, ktorí to robia srdcom, a verte mi, je to naozaj vidieť! STE SUPER! A ak máte málo sledovateľov, nezúfajte. Tvrdá práca a vytrvalosť prinesú svoje ovocie. Majte krásny týždeň!

Fotil: Tomáš Figura

Čo mám na sebe: džínsy-FF, rolák-Nosene, kabelka-Zoot, kabát-MUSA